Новости Политика

“Тендерні королі Дніпропетровщини”. Як в Дніпропетровській області брати Дубінські заробляють на будівництві доріг

В Україні другий рік поспіль повним ходом йде будівництво доріг, як міжнародного, так і місцевого значення. Одним з лідерів у створенні нової дорожньої інфраструктури є Дніпропетровська область.

Однак часто до цього процесу намагаються примкнути і не зовсім чисті на руку бізнесмени. Так, тільки за останні два місяці ТОВ “Будінвест інженірінг”, що належить Володимиру Дубінському, підписала контрактів по дорожньому будівництву на 2,4 млрд гривень. І це з урахуванням того, що фірма фігурує в декількох кримінальних справах, пов’язаних з відмиванням грошей, в тому числі на будівництві доріг, а сам Дубінський разом зі своїм братом фігурують в списку розшукуваних осіб ФБР через шахрайство з нерухомістю. Детальніше – в матеріалі сайту “Антикор”.

Дорогі дороги

Фірми Володимира Дубінського в Дніпропетровській області не раз фігурували в кримінальних справах, пов’язаних з відмиванням бюджетних коштів через фіктивні фірми. Проте ці обставини не завадили йому роздобути за два місяці нинішнього року просто гігантську суму бюджетного фінансування на будівництво доріг.

ТОВ “Будінвест інженірінг” “прописане” на вул. Лебедєва-Кумача 33, де зареєстровані фірми, пов’язані з “тендерними королями” Дніпра – братами Дубинський, а саме “Ліфтовик-Дніпро”, “Промтер” і “Днепрспецліфтсервіс”. Також в 2016 році “Будінвест інженірінг” керував Крамар Олексій – менеджер Дубінських по такій фірмі, як “Група Капітал строй”. Детально про їхню діяльність можна почитати тут.

Перший контракт на 302 мільйони гривень зі Службою автомобільних доріг у Дніпропетровській області “Будінвест інженірінг” підписала 29 березня 2021 року. У першому контракті йшлося про повний загальний середній ремонт траси Т-04-12 Кам’янське-Шульговка-Михайлівка-Котовка-Перещепине-Чернявщина-Перлове.

Втім, незважаючи на настільки довгу назву, ремонт передбачався всього на двох ділянках траси, загальною протяжністю менше 14 км.

На наступний день, 30 березня, з’явилися звіти про початок ремонту. У матеріалах раз у раз мерехтіли фото техніки з логотипом фірми “Будінвест інженірінг”.

30 квітня на “34-му каналі” вийшов репортаж про те, що траса відремонтована. В цей день Служба автодоріг у Дніпропетровській області підписала з ТОВ “Будінвест інженірінг” ще три контракти на суму 942 мільйони гривень. Фірма виграла право ремонту трас: Т-04-05 Дніпро-Хутірське, Т-04-30 Кам’янське-Світлогірське і Т-04-13 Царичанка-Магдалинівка-Губиниха, все – окремими ділянками. Буквально за тиждень до цього, ця ж фірма підписала все з тієї ж Службою автодоріг ще один контракт на 402 мільйони гривень: ремонт траси Т-04-20 Одарівка – Томаківка – Верхнетарасівка.

Але і цієї кількості контрактів виявилося мало для фірми Дубінських. Уже 21 травня  вони підписують найбільший контракт із Службою автодоріг – на 770 мільйонів гривень. Передбачається ремонт траси Т-04-29 на ділянці Верхнедніпровськ- Верхівцеве – Божедарівка. В сумі ТОВ “Будінвест інженірінг” за два місяці отримала підрядів від Служби автодоріг у Дніпропетровській області на 2,4 мільярда гривень, обігравши всіх можливих конкурентів. З огляду на масштаби будівельних робіт, слід припустити, що фірма володіє просто колосальним технічним і людським парком, щоб виконувати такий обсяг робіт одночасно на шести трасах.

Фірма-прокладка

Відповідно до тендерної документації, з власної техніки ТОВ “Будінвест інженірінг” заявило на тендер лише два зварювальних апарата, піскоструйка і ручну машину для маркування автодороги. Все інше – взято в оренду. Орендодавці теж цікаві.

Наприклад, ТОВ “Криничанський асфальтобетонний комбінат”. Як виявилося, ця фірма теж пов’язана з братами Дубинськими. Тобто, не виключено, що всі підтверджуючі довідки про оренду техніки вони самі собі і виписували. Цікава і сама схема торгів у всіх шести тендерах. Хто б не заявлявся, конкурсний відбір проходили тільки дві фірми: ТОВ “Будінвест інженірінг» і ТОВ “Автомагістраль Південь”, а всіх інших успішно відсікали. Кожен раз вигравав “Будінвест інженірінг” з мінімальною різницею в цінах. Іноді різниця у вартості контрактів становила всього 1 гривню, при загальній ціні в сотні мільйонів.

Американський утікач

Примітно, що сам Володимир Дубінський, згідно з даними американського Федерального бюро розслідувань разом зі своїм братом Леонідом фігурують в списку розшукуваних осіб.

У розшук їх оголосили ще в 2012 році, після того як братам офіційно пред’явили звинувачення в шахрайстві на ринку нерухомості, хоча саме розслідування в ФБР почали ще в 2008 році. Це величезне розслідування, що складається з 40 000 сторінок, розкриває таємницю афери з нерухомістю братів Дубінських.

“Спочатку вони ставилися до нас, як до членів королівської сім’ї, – розповів американському виданню Business Journal Том Пулер, колишній житель Медоу Віста, що став жертвою масштабної афери братів Дубінських. – Вони влаштовували різдвяні вечірки і дарували нам подарунки”.

Том Пулер хотів забезпечити свій вихід на пенсію, маючи намір вкласти 1 мільйон доларів у проекти братів Дубінських. До 2008 року Володимир і Леонід Дубінський створили в Каліфорнії цілу мережу підприємств, що займалися будівництвом і перепродажем житла в Сакраменто, Кармайклі і біля озера Таллох, недалеко від Копперополіса. Truxel Properties LLC – одна з компаній, де співвласниками були брати Дубінські. Вона побудувала купу будівель під офіси в районі, який навіть не був заселений. Перший дзвіночок пролунав ще в червні 2007 року, задовго до краху ринку нерухомості в США. Тоді раптово збанкрутувала компанія Truxel Properties LLC, заборгувавши 70 приватним інвесторам близько 17 млн ​​дол. Налаштувавши величезну кількість будівель під офіси, брати Дубінські змогли здати в оренду тільки 40% приміщень. При цьому сама компанія оцінювала цю нерухомість в 6,5 млн дол., з яких 5,3 млн дол – борг перед Bank of America.

Для приватних інвесторів грошей від продажу активів просто не залишалося. У 2008 році протягом декількох місяців про банкрутство заявили ще три їх компанії. Загальна сума боргів від завалів будівельної піраміди братів Дубінських досягла 52 млн дол. Згідно з пред’явленими звинуваченнями, Дубінські використовували весь арсенал шахрайства. Наприклад, вони перепродували своїм фірмам або родичам перспективні земельні ділянки або будинки, кожен раз накручуючи ціну. Потім брати зайнялися підробкою фінансових гарантій та поручництв.

Ці підроблені документи робилися для тих американців, хто по-іншому не зміг би отримати іпотечний кредит. Так Дубінські позбувалися нерухомості, яку вже не могли продати за ринковими цінами. У 2009 році ФБР передало справу про братів Дубінських в суд Сакраменто, але на той час вони вже втекли в Україну. І непогано тут влаштувалися.

 

Відкриті кримінальні справи

 

В Україні фірми братів Дубінських багаторазово фігурували в різних кримінальних справах, пов’язаних як з відмиванням грошей, так і з неякісними ремонтами або завищенням вартості робіт. У цьому списку ТОВ “Будмакс компані”, ТОВ “Комунальник”, ТОВ “Бротерм”, ТОВ “Містокомбуд”, ТОВ “Екосфера Дніпро” та інші. Не виняток і ТОВ “Будінвест інженірінг”.

Наприклад 14 серпня 2019 року поліцією Солонянського району Дніпропетровської області було відкрито кримінальне провадження №12019040570000491. Поліція підозрювала фірму “Будінвест інженірінг” в неякісному ремонті дороги в селі Новоселівка, Дніпропетровської області. Роком раніше, в лютому 2018 року, було відкрито кримінальне провадження № 32018040000000022. Тут фірму “Будінвест інженірінг” підозрювали у відмиванні коштів через ряд фіктивних підприємств. Ще одне гучне кримінальне провадження № 62019170000001201 було відкрито в листопаді 2019 року. Державне бюро розслідувань підозрювало цілий ряд чиновників Дніпропетровської облдержадміністрації в розкраданні бюджетних коштів на ремонті автодоріг області. Виводили гроші, нібито, через підрядні організації: ТОВ “Будінвест інженірінг” і ТОВ “Комунальник”, яку також пов’язують з Володимиром Дубінським.

Все це стало можливим, за даними місцевих журналістів, через покровительство з боку губернатора Дніпропетровської області Валентина Резніченко.

У зв’язку з цим виникає цілий ряд питань до НАБУ, генпрокурору та іншим керівникам прокуратури. Наприклад, як стало можливим, що розшукуваний ФБР шахрай – спокійно освоює мільярди гривень Адже кримінальні справи і розслідування проти фірм і самих братів Дубінських почалися не сьогодні і не вчора – вони тягнуться з 2010 року.

Скільки ще має бути відкрито кримінальних справ, щоб хоча б одна з них була доведена до логічного кінця?

https://litsa.com.ua/tenderni-koroli-yak-v-dnipropetrovskij-oblasti-zaroblyayut-na-budivnic/

Дякую!

Тепер редактори знають.