СКАНДАЛ У ЗАПОРІЖЖІ: ПРИМУСОВА МОБІЛІЗАЦІЯ ЧИ ПРОВОКАЦІЯ?

СКАНДАЛ У ЗАПОРІЖЖІ: ПРИМУСОВА МОБІЛІЗАЦІЯ ЧИ ПРОВОКАЦІЯ

У Запоріжжі розгорівся гучний скандал навколо методів роботи територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Інцидент, який сколихнув соціальні мережі, розкриває глибокі протиріччя між офіційними заявами та свідченнями очевидців.

СКАНДАЛ У ЗАПОРІЖЖІ: ПРИМУСОВА МОБІЛІЗАЦІЯ ЧИ ПРОВОКАЦІЯ

За повідомленням телеграм-каналу “Труха⚡️Україна“, група чоловіків опинилася в підвальному приміщенні ТЦК, де, за їхніми словами, їх утримували проти волі. У відеозверненні, яке швидко поширилося мережею, чоловіки стверджують, що були змушені забарикадуватися після примусового затримання. Найбільш шокуючим у їхніх свідченнях є заява про застосування сльозогінного газу представниками ТЦК для “викурювання” людей із приміщення.

Офіційна позиція правоохоронних органів різко контрастує з версією затриманих. Поліція Запорізької області в ексклюзивному коментарі підтвердила факт інциденту, але назвала його “провокацією одного з присутніх”. За їхніми даними, перевірка не виявила жодних порушень у процесі мобілізації.

У поліції області ексклюзивно для Труха⚡️Україна прокоментували відео:\

Уповноважений Верховної Ради України Дмитро Лубінець підтримує позицію правоохоронців, також заперечуючи будь-які порушення. Однак ситуація з порушеннями під час мобілізації набуває міжнародного розголосу: представники ООН висловили стурбованість методами проведення мобілізації, хоча їхня позиція, схоже, залишається поза увагою місцевої влади.

В ООН незадоволені мобілізацією в Україні. А саме тим, що до армії забирають навіть тих чоловіків, які заявляють, що не можуть служити з релігійних мотивів. Також є випадки, коли за ухилення від служби з цієї причини, військовозобов’язані отримують тюремний термін.

Про це йдеться у доповіді Управління Верховного комісара з прав людини від 31 грудня. Зазначається, що згідно з Міжнародним пактом про громадянські та політичні права (ICCPR), право на відмову від військової служби за переконаннями не підлягає обмеженням. Це право також закріплене в Конституції України.

“Однак національне законодавство України необґрунтовано обмежує це конституційне право лише певними формами релігії або переконань, виключаючи інші, що суперечить обов’язковим принципам рівності перед законом і недискримінації згідно з ICCPR”, – заявили в ООН.

Організація задокументувала п’ять випадків, коли в Україні засудили осіб, які відмовилися від військової служби через релігійні переконання. Засуджені отримали від одного до трьох років тюрми.

“У трьох випадках суди, серед іншого, відзначили відсутність правових норм, що дозволяють реалізацію цього права під час мобілізації та воєнного стану. В одному випадку суд розглядав саму відмову за переконаннями як доказ наміру ухилитися від військової служби, тоді як в іншому випадку суд взагалі не взяв до уваги аргументи обвинуваченого щодо відмови за переконаннями”,– йдеться у звіті.

Також в ООН задокументували п’ять випадків, коли чоловіків, мобілізували після спроби реалізувати своє право на відмову від військової служби за релігійними переконаннями. У всіх випадках чоловіків свавільно затримували на період від двох до чотирьох днів військовослужбовці, відповідальні за призов, та піддавали жорстокому поводженню або катуванням, пишуть в ООН.

“Їм погрожували насильством і “відправкою на передову”, чотирьох із них били, душили та волокли по підлозі”, – йдеться у звіті ООН.

Епілог цієї історії виявився передбачуваним: барикади були зняті того ж дня, а чоловіки, які протестували проти методів мобілізації, вже перебувають на полігоні, а дехто у СІЗО. Цей випадок підіймати серйозні питання щодо дотримання прав людини під час мобілізації та прозорості роботи військкоматів в умовах воєнного стану і ми повинні розуміти, що і без навмисних провокацій збоку зацікавлених громадян не відбувається.

Ситуація вимагає ретельного розслідування та відкритого діалогу між владою та суспільством щодо методів проведення мобілізації, адже довіра громадян до державних інституцій є критично важливою в умовах війни.

Дякую!

Тепер редактори знають.