Шахрайські схеми під час війни: як злочинці користуються кризою

Шахрайські схеми під час війни: як злочинці користуються кризою

В умовах повномасштабної війни в Україні, коли увага громадян зосереджена на виживанні та підтримці армії, шахраї активізували свою діяльність та постійно вдосконалюють методи обману. За інформацією, що стала відома журналістам, певні шахрайські схеми функціонують під прикриттям, особливо після російського вторгнення.

Всупереч поширеній думці, що шахрайські кол-центри працюють виключно на території РФ та націлені лише на росіян, реальність виявляється іншою. Майже кожен українець стикався з підозрілими дзвінками, а після початку повномасштабного вторгнення їх кількість лише зросла. Шахраї адаптують свої методи під поточну ситуацію, розробляючи схеми, які можуть залишити жертву не лише без заощаджень, але й з величезними боргами.

Схема №1: Фейкові профілі та політичний шантаж
Перша схема, яку використовують шахраї, полягає у створенні фальшивих акаунтів жінок у соціальних мережах. Алгоритм їхніх дій такий:

Шахраї створюють привабливі жіночі профілі в популярних соціальних мережах.
Вони цілеспрямовано шукають чоловіків, які демонструють ознаки заможності: дорогі автомобілі, елітне житло тощо.
Додавшись у друзі, вони поступово, ненав’язливо розвивають спілкування, регулярно цікавлячись справами потенційної жертви.
Витримуючи часові інтервали між повідомленнями, вони поступово з’ясовують фінансовий стан чоловіка.

Після того, як шахраї переконуються в платоспроможності жертви, вони переходять до наступного етапу — провокують розмову про війну в Україні. Якщо чоловік висловлює погляди, що можуть бути інтерпретовані як підтримка агресії чи невдоволення ситуацією в країні, шахраї починають шантаж. Вони погрожують передати компрометуючу інформацію до СБУ, що нібито призведе до арешту та конфіскації майна, але пропонують “вирішити проблему” за грошову винагороду.

Жертви, які раніше необережно висловлювали свої думки щодо мобілізації чи корупції, опиняються в пастці шантажу. Шахраї продовжують вимагати гроші, доки в людини є що віддавати, а потім примушують продавати цінне майно.

Схема №2: Псевдоволонтерство
Друга схема має подібний початок, але інше продовження. Після встановлення контакту та з’ясування фінансових можливостей жертви, шахраї переходять до теми допомоги військовим:

Вони запитують у чоловіка про ставлення до “наших хлопців”.
Розповідають історії про важкі умови на передовій: холод, голод, відсутність необхідних речей.
Повідомляють, що збирають теплі речі та продукти для військових.

Коли жертва пропонує купити необхідне самостійно, шахраї переконують, що ефективніше перерахувати гроші їм, аргументуючи це економією на оптових закупівлях та наявністю людей, які доставлять допомогу на передову. Використовуючи патріотичну риторику (“заради перемоги”, “вони нас захищають”), шахраї маніпулюють почуттями жертв, які переказують значні суми.

Примітно, що шахрайські кол-центри мають власну систему підготовки кадрів. Щомісяця їх відвідують спеціально навчені “вчителі” — так звані “спеціалісти з розводу лохів”. Під час тренінгів вони виявляють найздібніших працівників, яких публічно заохочують підвищенням заробітної плати, мотивуючи таким чином інших удосконалювати шахрайські навички.

Окрім телефонних шахраїв, активізувалися й так звані “чорні ріелтори”. Вони користуються тим, що багато українців перебувають за кордоном, і шахрайським шляхом заволодівають їхньою нерухомістю.

Шахраї Ігор Гріменков та Євген Гордієнко – хто вони? (ОНОВЛЕНО)

Шахраї Новомосковська Ігор Гріменков та Євген Гордієнко.

Рієлтори-махінатори: як у воєнний час у пересічних українців відбирають нерухомість

 

Шахраї постійно вдосконалюють свої методи, і майже щомісяця з’являються нові схеми обману. Їхня мета — максимально наживатися на співвітчизниках в умовах війни.

Для захисту від шахрайства рекомендується:

Бути обережними у спілкуванні з незнайомцями в соціальних мережах
Не розкривати інформацію про свій фінансовий стан
Перевіряти волонтерські організації перед грошовими переказами
Обережно висловлювати особисті погляди на чутливі теми
Бути пильними щодо власного нерухомого майна

Редакція зобов’язується й надалі інформувати читачів про нові шахрайські схеми, щоб допомогти громадянам захистити себе від зловмисників.

Дякую!

Тепер редактори знають.