Новости Политика

Хто безоплатно отримав землю від міської ради: Громадські активісти створили публічний список

Хто безоплатно отримав землю від міської ради: Громадські активісти створили публічний список

Два питання, які Громадська організація «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров’я» (ГО «ЛАРП») намагалася розв’язати, але міськрада Дніпра категорично проти.

749,1137 гектарів землі міста роздала безкоштовно громадянам України за 2016-2022 роки Дніпровська міська рада. Більше 9,5 тисяч ділянок.

Перелопативши рішення депутатів, ми замітили …депутатів. І чиновників. А також, що «жирні» (які знаходяться у центральних районах, тобто дороговартісні, і на яких НЕ розташовані будівлі, споруди, тобто «чисті») земельні ділянки отримують іногородні люди. Так, це законно. Але дивно.

Що каже закон

Згідно з пп. 5 п. 27. розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, на час дії воєнного стану безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації з землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності Земельним кодексом України, тобто до 01.01.2002 року.

Тому у 2022 році в Дніпрі безоплатно приватизували біля 250-ти земельних ділянок при тому, що у 2016-2021-му роках в середньому щорічно було 1.500.

Загалом, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

  • для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
  • для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
  • для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
  • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

Тобто, в містах громадяни України безкоштовно можуть приватизувати три земельні ділянки: присадибну, для садівництва та під гараж.

«Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про адміністративні послуги», ч. 1 ст. 118, ст. 123 Закону України «Про державний земельний кадастр», керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» Дніпровською міською радою прийняте рішення від 25.04.2018 № 100/31 «Про затвердження інформаційної та технологічної карток адміністративної послуги, що надає Дніпровська міська рада» (копія додається), де визначений алгоритм реалізації громадянами права на приватизацію земельної ділянки, яка перебуває в їх користуванні», – повідомив директор Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради Дмитро Мовшин.

Інформаційна та технологічна  картки послуги ЦНАП «Приватизація громадянином (громадянами) земельної ділянки, яка перебуває у його (їх) користуванні» – за цим посиланням.

Рішення Дніпровської міської ради від 25.04.2018 № 100/31 – за цим посиланням.

Узурпація міських петиції

Щоб з 2023 року Дніпровська міська рада вела та оприлюднювала Публічний список отримувачів по безоплатній приватизації земельних ділянок у Дніпрі самостійно, ми хотіли зареєструвати петицію на сайті міських петицій Дніпра.

Але Волобуєва Дар’я Сергіївна, завідувачка сектора організаційно-аналітичної роботи та опрацювання електронних петицій управління по роботі зі зверненнями громадян Дніпровської міської ради, чогось вирішила інакше: вона відхилила нашу петицію і заборонила до публікації.

«Проєкти рішень міської ради щодо передачі земельних ділянок у власність громадянам у місті Дніпрі публікуються на офіційному вебсайті Дніпровської міської ради. Після розгляду на сесіях міської ради прийняті рішення в обов’язковому порядку оприлюднюються на вищезазначеному вебсайті.

Таким чином, дані громадян, які отримують безоплатно у власність земельні ділянки, є публічними», – написала чиновниця.

Також вона порадила автору петиції звертатися за землею до ЦНАПу:

«повідомляємо, що з 28.11.2022 Центрами надання адміністративних послуг (ЦНАП) відновлено прийом заявок на адміністративну послугу «Приватизація громадянином (громадянами) земельної ділянки, яка перебуває у його (їх) користуванні».

Відмова Дар’ї Волобуєвої

Для довідки: торік жодна петиція дніпрян не отримала необхідних голосів, щоб її винесли на розгляд Дніпровської міської ради.

Справа в тім, що напередодні останньої виборчої кампанії, 20 травня 2020 року, депутати від більшості у міськраді, щоб не дати «новій крові» використовувати електронні петиції як інструмент політичного просування та самопрезентації, у три рази збільшили, за рік до цього збільшену вдвічі, кількість голосів дніпрян, необхідних для розгляду петиції цим органом місцевого самоврядування – до 3.000 підписів на підтримку.

Традиційно, для тієї чисельності жителів (від 500 тис. до 1 млн осіб), як в місті Дніпро (969 тис. перед агресією рф), розгляд електронної петиції відбувається за умови збору не менш, ніж 500 підписів протягом не більше як 3 місяців.

Депутати ж напередодні останніх перевиборів проголосували за кількість необхідних підписів у 3.000. За тодішньою оцінкою аналітичної мережі Uplan, «зміна правил призвела до зниження рівня використання дніпрянами такого інструменту громадської участі, як електронні петиції». Наразі, як бачимо, інструмент взагалі «вмер».

Мовчать, мов заціпило їм!

Ми вирішили спитати «прикоритних» землеотримувачів, як їм вдалося так швидко оформити «чисту» земельну ділянку. Адже є випадки, коли люди роками добивалися передачі їм ділянки під їхнім будинком у власність. А є й такі, що плюнули і перестали намагатися.

Наприклад, колишній радник міського голови Дніпра, а зараз – депутат міськради від партії «Пропозиція» і головній спеціаліст відділу забезпечення діяльності міського голови та його заступників управління забезпечення діяльності керівництва міської ради департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради Андрієнко Антон Олегович.

Він, його батьки і навіть бабця отримали у 2020-му чотири «чистих», незабудованих земельних ділянки по 10 соток в районі вулиці Дежньова у Самарському районі Дніпра.

Від подання Андрієнком заяви до отримання дозволу на розроблення проектів землеустрою від міськради пройшов 31 робочий день, від клопотання до голосуванні про передачу землі йому у власність – 17 робочих днів. Але проігнорував депутат Андрієнко звернення ГО «ЛАРП», не відповів.

Те ж саме з екс заступник начальника транспортного відділу КП «Міське управління справами» Дніпровської міської ради, а зараз помічник міськдепутатки Кучеренко Анастасії Вадимівни – Оруджовим Рустамом Парвізовичем. Аж 15 робочих днів він очікував, поки депутати віддадуть йому у власність десять соток у районі вул. Моторної (Амур-Нижньодніпровський район). Не відповів на наш запит.

Те ж і з головним спеціалістом відділу по роботі зі зверненнями (! – ред.) Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради Кривоконєвим Сергієм Олександровичем. Не відповів, як отримував «чистих» десять соток у районі вулиць Шпакової-Кінноспортивної (Амур-Нижньодніпровський район).

З чого починався проєкт

У довоєнному та передвиборчому липні 2020 року ГО «ЛАРП» звернулася до Дніпровської міської ради із запитом на інформацію: надати список громадян, які отримали безкоштовно земельні ділянки в місті Дніпро (безоплатна приватизація).

З міськради відповіли, що така інформація

«потребує створення, шляхом узагальнення та обробки даних. …А отже немає підстав вважати, що запитувана інформація є публічною інформацією».

Простіше кажучи, чиновники міськради не ведуть єдиного списку отримувачів по безоплатній приватизації землі в місті. Окремі рішення є на офіційному сайті міськради, а єдиного списку немає.

Пройшло більше двох років, і ГО «ЛАРП» самостійно створила той список – хто отримував землю в Дніпрі безкоштовно.

Цією можливістю ми завдячуємо гранту від Нідерландського Гельсінського Комітету.

Тож, протягом трьох місяців, щоб створити Публічний список отримувачів по безоплатній приватизації земельних ділянок у Дніпрі, ми вручну набирали інформацію з окремих файлів, «розкиданих» по офіційному сайту Дніпровської міської ради у рубриці «Документи міської ради». На додачу, рішення за 2016 та 2017 роки викладені лише у форматі *.pdf.

Тому «людський фактор» міг внести корективи у наш Публічний список – помилки можливі. Виявивши помилку – просимо написати на info@larp.media

Дякуємо за увагу, і публікуємо Публічний список отримувачів по безоплатній приватизації земельних ділянок у Дніпрі за 2016-2022 роки.

 

Дякую!

Тепер редактори знають.