З травня 2017 року ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», демонструючи свою «відкритість», почав розміщувати на своєму офіційному сайті дані моніторингу якості атмосферного повітря. На межі санітарно-захисної зони підприємства встановлено 3 автоматизовані спостережні пости, які кожні 20 хвилин вимірюють концентрації цілої низки забруднюючих речовин. Свої системи моніторингу наразі встановлюють й інші крупні підприємства-забруднювачі криворізького повітря.
При цьому, за весь час публікації даних — перевищення допустимих рівнів забруднюючих речовин фіксувались постами ПАТ «АМКР» лише епізодично та на незначні величини.
І це в той час, коли мешканці Кривого Рогу цілодобово спостерігають хмари червоного та чорного пилу, які тягнуться з промислових майданчиків підприємства і розповзаються в житловій зоні. Тема підозрілої «чистоти» повітря в місцях розташування моніторингових постів ПАТ «АМКР» вже неодноразово піднімалась нами. Зокрема — абсолютне неспівпадіння результатів моніторингу ПАТ «АМКР» із державним моніторингом якості атмосферного повітря.
На наше глибоке переконання: доки громадськість не буде мати повного та оперативного доступу до первинних неусереднених даних екологічного моніторингу — підприємства матимуть змогу маніпулювати даними та відображувати їх лише у вигідних для себе цифрах.
За ініціативою громадськості міста та Управління екології виконкому Криворізької міської ради було організовано незалежні вимірювання рівнів забруднення нашого повітря. Так, 13 вересня 2017 року було проведено вимірювання середньодобової концентрації забруднюючих речовин. Виконавцем робіт був Криворізький міський відділ лабораторних досліджень (колишня «Санстанція»). Це дослідження є лише одним із цілої низки заходів з незалежного контролю за станом повітряного басейну міста, який здійснюється міською владою та громадськими організаціями.
Вимірювання проводились в парку «Ювілейний» (Металургійний район міста) за п’ятьма інгредієнтами: діоксид азоту, діоксид сірки, пил, формальдегід, монооксид вуглецю. Місце вимірювань було обрано за нічним напрямком вітру, який на той час дмув у житлову зону міста зі сторони основної промплощадки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». За нашими власними спостереженнями — вночі в повітрі відбувалось щось катастрофічне: окрім відчуття стійкого запаху «коксохіму», у світлі ліхтарів було чітко видно щільний смог, який накрив собою всю паркову та навколишню житлову зону.
Із всіх п’яти інгредієнтів лише концентрації монооксиду вуглецю відповідали санітарним нормам! Всі інші речовини суттєво перевищують санітарні нормативи! Більше того, концентрації діоксиду сірки двічі перевищували не тільки середньодобову, а й максимально-разову граничну допустиму концентрацію! А концентрації пилу взагалі перевищували максимально-разову ГДК у всіх чотирьох вимірюваннях!
Отже, за результатами добових вимірювань ми маємо наступну картину:
1) середньодобова концентрація діоксиду азоту була перевищена в 1,98 рази
2) середньодобова концентрація діоксиду сірки була перевищена в 9,6 рази!!!
3) середньодобова концентрація формальдегіду була перевищена в 8,67 рази!!!
4) середньодобова концентрація пилу була перевищена в 4,8 рази!
І це тільки лише один день спостережень…
За результатами вимірювань добре видно основну закономірність: найбільш «брудним» є вітер зі сторони Південного промислового вузла. При зміненні напрямку вітру значно знижуються концентрації всіх вимірюваних забруднюючих речовин.
Слід додати, що автоматизовані пости спостереження ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» які встановлено на межі санітарно-захисної зони, як і в більшості випадків, нічого підозрілого не зафіксували… Навіть пост «АПН-2″, який знаходиться за адресою вул.Ландау 2 і половину доби безпосередньо потрапляв під хмару промислового смогу.
Виникають закономірні питання: чи можна вірити даним власного екологічного моніторингу, який здійснюється промисловими гігантами? Яка насправді ситуація із забрудненням повітря, води, ґрунтів у наслідок діяльності промислових підприємств? Чи здатна держава контролювати і оцінювати реальну ситуацію з забруднення довкілля?
Пропоную вийти на мітинг під облраду 12.10.17 в 10.00 перед початком сесії


Дякую!
Тепер редактори знають.