Родина прокурорського наглядача обзавелась пентхаусом та апартаментами у Флориді сумарною вартістю 550 тисяч доларів
У важливості роботи такого органу як кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів українці могли переконатись нещодавно, коли вирішувалась доля антикорупційного прокурора – Назара Холодницького. Ця комісія винесла рішення не позбавляти його прокурорського статусу після оприлюднення й аналізу викривальних записів з його кабінету, що можуть свідчити про його вплив на суддів та розголошення матеріалів слідства фігурантам справ. Він отримав всього лише догану – і залишився на посаді. Це рішення викликало невдоволення серед громадськості й порушило питання про доброчесність самих членів комісії. Наприклад, один із її керівників – Віктор Шемчук. «Схеми» (спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу UA:Перший) проаналізували його кар’єрний шлях у державних органах і порівняли з численним майном по всій Україні. Зрештою журналісти віднайшли нерухомість його родини, оформлену на третіх осіб, але довірену йому особисто, – в Америці, у штаті Флорида. Майно вартістю в сотні тисяч доларів.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів складається з 11 осіб. Вони оцінюють фаховість тих, хто хоче працювати в прокуратурі. Ця ж комісія визначає дисциплінарну відповідальність для прокурорів, якщо є порушення в їхній роботі, переводить і навіть звільняє їх із посади.
Вибіркові рішення комісії не вперше викликають резонанс у суспільстві – що, відповідно, може свідчити також про її упередженість і залежність від зовнішніх обставин. Це, відповідно, кидає тінь на доброчесність її членів. Тож «Схеми» вирішили придивитися до способу їхнього життя – наскільки він співмірний із офіційними доходами? Чи всі зможуть пояснити походження свого майна?
Нижче – лише декілька прикладів.
Наприклад, цей будинок площею понад 370 квадратних метрів у селі Гатне під Києвом належить родині члена прокурорської комісії Олександрові Ковальчуку.
Згідно з даними офіційної біографії, Олександр Ковальчук не працював у бізнесі, а чергував роботу викладача та судді.
А цей будинок на 330 квадратних метрів із басейном у селищі Лісники (теж на під`їзді до столиці) – у власності сім’ї іншого члена КДКП, Анатолія Коваленка.
Останні десять років, за офіційними даними, Анатолій Коваленко викладає в університеті.
Та справжній контраст між стилем життя та офіційними доходами «Схеми» помітили в одного з найвпливовіших членів прокурорської комісії – Віктора Шемчука. Зараз він працює заступником голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, до того все життя також працював у державних органах. Шемчук починав зі стажиста і помічника прокурора в прокуратурі Тернополя, далі упевнено крокував кар’єрними сходами, дійшовши аж до посади виконувача обов’язків Генерального прокурора України за президентства Ющенка. Встиг побути народним депутатом від блоку «Наша Україна – Народна Самооборона», і навіть за Януковича майже півроку очолював Львівську область.
Нерухомість, якою обзавівся службовець разом із дружиною, вражає:
- садовий будинок у Криму під 300 квадратних метрів,
- будинок та квартира в Тернополі,
- дві земельні ділянки по півгектара кожна в Івано-Франківський області
- будинок на майже 270 квадратів у місті Ірпені, під Києвом.
Яким чином родині Шемчуків вдалося зібрати на все це гроші, незрозуміло.
Із 2013-го, за 4 роки, офіційні доходи Шемчука становили менше ніж 2 мільйони гривень, згідно із даними «Схем» з податкової.
Дружина чинного заступника комісії прокурорів за цей час взагалі доходів майже не отримувала. Фірма, в якій вона є серед засновників, також прибутків не показувала.
Крім цього, журналісти віднайшли ще низку об’єктів, що може мати до них безпосередній стосунок, втім, оформлену на третіх осіб. І не лише в Україні.
Українське майно прокурорського наглядача
У своїй декларації Віктор Шемчук вказує, що винаймає з родиною квартиру в Києві – апартаменти з підземним паркінгом у малоповерховому новобуді.
Утім, видатків на оренду цієї квартири Шемчук не декларує.
За документами апартаменти оформлені на Сергія Протченка. Протченко працював помічником Шемчука на громадських засадах, коли той був депутатом Верховної Ради.
Право власності на квартиру, де нині живе Шемчук, Протченко оформив на себе у 2016 році, хоча за останні 5 років його офіційний сукупний дохід становив лише 70 тисяч гривень.
«Якщо особа сама придбала це майно, але записує його на формальних людей і подає це як користування чи оренду – це ситуація, яка має ознаки незаконного збагачення. Укладаються фіктивні договори з особами, певні домовленості, коли просто на осіб-номіналів, які ніяким чином не причетні, але просто інколи дають свій паспорт та код для того, щоб на них оформили це майно», – каже юрист «Центру протидії корупції» Олена Щербан.
Однак, географія елітного майна, пов’язаного з родиною прокурора Шемчука виходить далеко за межі України.
Американська мрія
За 30 кілометрів від Маямі у американському містечку Авентура штату Флорида на узбережжі Атлантичного океану біля затоки розташований житловий комплекс Alaqua Condominium.
Тут і басейн у внутрішньому дворику, і пальми, і причал для катерів та яхт.
Схоже, що саме тут за часів президента Януковича придбав елітну нерухомість на той час народний депутат Віктор Шемчук: згідно з даними офіційного американського реєстру, чоловік з таким іменем та прізвищем на початку 2011 року за 219 тисяч доларів купив у цьому комплексі квартиру на 120 квадратів з двома спальнями та ванними кімнатами.
Уже за два роки цю нерухомість Шемчук продав. Але офіційно задокументована сума угоди дуже дивна – всього 2 тисячі доларів, що в сто разів менше ніж вартість квартири при купівлі.
У документах купівлі-продажу стоїть оригінальний підпис Шемчука – це легко підтвердити, порівнявши з підписом на його паперовій декларації.
«Схеми» намагались зв’язатися з покупцем американської квартири за такою привабливою ціною – жінкою на ім’я Мерилін, щоб запитати, чи означає це, що розрахунок, наприклад, вівся необлікованою готівкою, але на дзвінки та повідомлення вона не відповіла.
Утім, продавши за дивних обставин апартаменти на 185 вулиці в Авентурі, родина Шемчуків позбулась своїх американських адрес не повністю.
Будинок з виглядом на океан для племінниці?
Буквально за кілометр від цього місця розташований інший житловий комплекс – MYSTIC POINTE. Це багатоповерховий клубний будинок з чотирма висотками-вежами.
В одній із них у 2010 році на останньому поверсі придбала пентхаус на 128 квадратних метрів з панорамним виглядом на океан за 325 тисяч доларів на той час 21-річна українська студентка Аліна Люба, племінниця Віктора Шемчука.
Судячи з фотографій у соцмережах, вони підтримують близькі сімейні стосунки. Наприклад, разом подорожують.
Із коментарів також видно, що він робить їй коштовні подарунки. ВВ – це Віктор Вікторович. Саме так звати Шемчука.
Досліджуючи біографії обох, можна побачити, що впливовий дядько буквально «веде» племінницю по життю. Перші висоти в кар’єрі Шемчук взяв у прокуратурі Сімферополя та Криму, і саме там же студентка з Тернополя Аліна Люба проходила навчальну практику.
У своєму резюме племінниця Шемчука також звітує, що є однією із засновниць Федерації водно-моторного спорту України, яку очолює сам Шемчук.
Взяв на стажування близьку родичку він і у Верховну Раду, коли був депутатом: у комітет з питань правоохоронної діяльності, членом якого був сам.
«Схеми» зателефонували Аліні Любі, щоб запитати, як їй вдалось, будучи студенткою кримського вишу, купити пентхаус на узбережжі у Флориді. Дівчина відповіла на дзвінок, однак, почувши запитання, відрізала: «Я не даю ніяких коментарів». На запитання, чи допомагав їй у цьому коштами дядько, вона кинула слухавку.
Запитання без відповіді
Щоб розпитати про елітне майно родини Шемчука у нього самого, «Схеми» вирушили на засідання Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії.
– Вікторе Вікторовичу, можете прокоментувати статки вашої племінниці: звідки в неї на момент 2010 року було 300 тисяч доларів на придбання квартири у Флориді?
– Я це не коментую.
– Чому?
– Перестаньте займатися провокацією.
– Це не провокація, це просте питання. Ви перевіряли як людина закону коли-небудь статки своєї племінниці? Ви могли б це прокоментувати, будь ласка?
– Ні.
Не відповів Шемчук і на телефонні дзвінки й повідомлення.
Чиї ж це були 325 тисяч доларів, на які студентка-племінниця українського депутата-прокурора Шемчука придбала апартаменти у Флориді? Відповідь може критися у наступному встановленому «Схемами» факті.
За місяць після придбання цього пентхаусу Аліна Люба видала доручення на розпорядження всім своїм майном самому Віктору Шемчуку. І не лише в Україні, але й за кордоном. Спершу довіреність діяла до 2015 року, а нещодавно була знову поновлена ще на 5 років – до 2022-го. Ці дані, отримані «Схемами» від джерел, містяться в офіційному, хоча й закритому реєстрі Міністерства юстиції України. Як пояснюють юристи, така схема придбання нерухомості доволі поширена серед українських посадовців.
Віктор Шемчук – не пересічний член КДКП, а заступник її голови і має неабиякий вплив у комісії. Чи можна довіряти йому відбір нових кадрів до прокуратури, якщо він сам не готовий звітувати щодо власної доброчесності? Чи можна до кінця бути певним щодо його неупередженості? І чи мала б людина, яка все життя працювала в державних органах і яка має при цьому елітне майно, походження якого відмовляється пояснювати, продовжувати обіймати такі високі посади?
Дякую!
Тепер редактори знають.